5 sposobów na ból pleców

porady na bol plecow

Bóle pleców to bardzo bolesna i przykra dolegliwość, która dotyka większość ludzi na świecie. Wiąże się z tym przede wszystkim siedzący lub stojący tryb pracy, który nadwyręża kręgosłup i utrudnia codziennie wykonywanie obowiązków. Jak uniknąć bólów pleców?

Ból zlokalizowany w okolicach kręgosłupa sprawia, że całe ciało odczuwa dyskomfort i jest zmęczone. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe, które zazwyczaj tylko chwilowo łagodzą przykrą dolegliwość. Co zrobić gdy tabletki w ogóle nie działają, a ból nie ustępuje?

Gorąca rozgrzewająca kąpiel

Kąpiel to doskonały sposób na zażegnanie bólu pleców. Dlaczego? Otóż ciepło działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Świetnym rozwiązaniem sprawdzi się także dodana sól do kąpieli, bądź olejek eteryczny, najczęściej polecanym jest ten o zapachu lawendy. Kilkunastominutowa kąpiel w gorącej wodzie pozwoli skutecznie uśmierzyć ból i rozluźnić spięte mięśnie pleców. Jak się okazuje skuteczna jest także lecznicza kąpiel z dodanym naparem z rumianku. Jak go wykonać? Należy gotować suszony rumianek przez nie więcej jak 15 min. Po przygotowaniu naparu, należy odcedzić go i ostrożnie wlać do kąpieli wodnej.

Sen – najlepszy sposób na odpoczynek

Nie ma lepszego sposobu na obolałe ciało jak sen, który świetnie wpływa na rozluźnienie spiętego ciała. Cały dzień w pozycji pionowej to dla kręgosłupa nie lada wyzwanie, dlatego tak mocno polecany jest sen, który odciąża go, niwelując ból. Podczas snu najlepiej położyć się na wznak, ponieważ taka pozycja sprzyja odprężeniu nie tylko pleców, lecz także narządów wewnętrznych.

Chłód i zimno

Nie przepadasz za gorącymi kąpielami? Okazuje się zarówno zimno jak i ciepło są w stanie przynieść ukojenie obolałym partiom ciała, w tym kręgosłupa. Najlepszym pomysłem będzie wykonanie prostego zimnego kompresu. Pomocne mogą się okazać zimna woda lub skruszony lód. Przygotowany kompres należy przykładać w miejsce bólu, a metodę tą warto powtarzać co najmniej przez tydzień.

Ciepły kompres

Był już zimny kompres, tymczasem słów kilka o ciepłym kompresie. Jak go odpowiednio wykonać? Specjaliści radzą, aby do jejgo przygotowania najlepiej użyć folii spożywczej oraz miękkiego materiału. Wybrany materiał należy ostrożnie moczyć w gorącej wodzie, następnie wycisnąć z nadmiaru wody. Aby wzmocnić efekt ciepła warto użyć folii, która skutecznie zatrzyma ciepło.

Ćwiczenia na rozciąganie

Na bóle kręgosłupa sprawdzą się przede wszystkim ćwiczenia, które bez trudu możesz wykonać w zaciszu własnego domu. Proste ćwiczenia na rozciąganie mogą skutecznie zredukować ból pleców. Najprostsze ćwiczenie polega na położeniu się na brzuchu i wygięciu pleców do tyłu, jednocześnie podpierając się rękoma. Aby ćwiczenie przyniosło jakiekolwiek rezultaty warto wykonywać je systematycznie.

Przestawione metody na ból pleców są najprostszymi działaniami jakie można wykonać samemu, bez pomocy lekarza. Jednak jeżeli odczuwasz nieprzerwany ból kręgosłupa i żadne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, udaj się do specjalisty.